Калаўрот пяе – сумаваць не дае

Для наведвальнікаў  дзіцячай бібліятэкі  №6 імя М. Астроўскага  быў праведзены пазнавальны ўрок беларускай культуры “Калаўрот пяе – сумаваць не дае”.

На абанеменце ўвазе наведвальнікаў была прапанавана кніжная выстава “Шануючы народныя традыцыі” і мультымедыйная прэзентацыя “Белая магія беларускага народнага адзення”.

У фае бібліятэкі была арганізавана выстава-экспазіцыя, якая дэманстравала ільняное жаночае і мыжчынскае адзенне, ручнікі, прылады працы, якімі карысталіся нашы продкі пры апрацоўцы льна. Бібліятэкар распавядала, якіх традыцый прытрымліваліся беларусы ў святочныя і буднія дні. Карыстальнікі бібліятэкі змаглі пакачаць качолкамі ільняны ручнік, прымераць саламяны капялюш – брыль, абуць лазовыя лапці. Усе жадаючыя прадоўжылі экскурс у мінулае, наведаўшы куток “Сялянская хата”, які працуе пры бібліятэцы.

1 комментарий

1. Как же мы обожаем эту библиотеку – нашу любимую библиотеку № 6)). Такой замечательный там коллектив, он для нас стал – вторым домом. Такие все приветливые, доброжелательные. Все библиотекари очень нравятся и Ольга Викторовна, и Елена Ивановна, и Юлия – это библиотекари из читального зала, всегда подскажут что почитать, чем позаниматься. На абонементе очень приветливые Валентина Ивановна, Инночка, которая, кстати показала нам черепашку, которая живет в читальном зале, после чего мы стали постоянными посетителями библиотеки. Мы может просто прийти с ребенком позаниматься лепкой, конструктором, поскладывать пазлы и всегда уходим с хорошим настроением. И возглавляет этот замечательный коллектив – Валентина Васильевна, очень креативный руководитель, которая никогда не стоит на месте))) Очень ждем следующее мероприятие, если есть возможность, всегда посещаем!