Ты, ў сэрцы маім, матуліна мова

21 лютага ўвесь свет адзначае Міжнародны дзень роднай мовы. Нашай роднай мовай менавіта з’яўляецца беларуская мова. Роднай – значыць любімай, дарагой, самай-самай. Беларусам многія могуць пазайздросціць: у спадчыну нам засталася па-сапраўднаму ўнікальная мова. Гарадская бібліятэка імя А. С. Пушкіна таксама не засталася ўбаку ад гэтага свята і разам з навучэнцамі Бабруйскага дзяржаўнага медыцынскага каледжа правяла інтэлектуальную гульню-віктарыну «Ты, ў сэрцы маім, матуліна мова».

На званне лепшага знаўцы роднай мовы прэтэндавалі две каманды: «Васілёк» і «Каласок». Яны ўдельнічалі ў конкурсах: «Перакладчыкі», «Тлумачальнік», «Загадкавы», «Музычны», «Паэтычны» і іншых. Кожны з удзельнікаў свята не толькі змог праявіць сваю эрудыцыю, але і паглыбіць веды па гісторыі ўзнікнення беларускай мовы, яе развіцці і сучасным стане. Нягледзячы на тое, што перамогу ў гульні атрымала каманда «Васілёк», усе ўдзельнікі мерапрыемства былі ўзнагароджаны памятнымі падарункамі.

Завяршаючым акордам мерапрыемства стала вуснае пажаданне-зварот вядучай для прысутных быць разам з тымі,  хто думае пра  будучыню роднай мовы, размаўляе на ёй, бо беларуская  мова- спрадвечная гаспадыня на сваёй зямлі і іншай мовы нам не трэба.

1 комментарий

1. Очень благодарна работникам библиотеки им. А.С.Пушкина за помощь, как правильно пользоваться возможностями сайта библиотечной системы и возможностями электронного каталога. Работают прекрасные сотрудники, которые всегда помогут и подскажут интересные книги. Спасибо огромное!